Fotoexpedice Maroko 2020

Maroko je už delší čas cílem všech, kteří nechtějí opustit pohodlí a bezpečí Evropy, ale současně chtějí nakouknout za její hranice, chtějí poznat jiný svět. Země na severozápadě Afriky je právě pro takové cestovatele jako stvořená.

Ve spolupráci s Dušanem Štrausem, spolumajitelem cestovní kanceláře Blue Banana Travel, jsme pro vás připravili fotoexpedici zaměřenou především na pouštní oblasti Maroka.

Co vám ukážeme?

Především pouštní oblasti jižního a jihovýchodního Maroka. Místa, kde kamenitá poušť přechází v písečné duny až několik set metrů vysoké. Na těchto místech strávíme několik dní a nocí a pokusíme se na fotografiích zachytit písečné duny, jedinečně zbarvené při východech a západech slunce. To vše v čase mimo hlavní turistickou sezónu a v příjemných teplotách.

Společně s vámi si ale chceme užít i cestu tam a zpět a proto jsme zvolili relativně pomalé cestování, během kterého bude dostatek času nejen na ranní i večerní fotoografování, ale i na nějakou tu zastávku během dne. Cestu, kterou jiní absolvují během jednoho dne, jsme rozdělili na dva dny a doplnili ji prohlídkou místních zajímavostí a noclehem v oáze. Věříme, že se vám tento přístup bude líbit víc, než dnes běžně nabízená rychloturistika.

Během naší fotoexpedice urazíme téměř 2.000 km a dvakrát překročíme pohoří Vysoký Atlas. Pokaždé jinou cestou, jiným průsmykem v nadmořské výšce přesahující 2.000 metrů nad mořem.
Pušť Maroko

A proč právě s námi?

Na začátku, v roce 1992, byla zkušenost s poznávacím zájezdem jedné české cestovky. Od té doby všechny cesty, výlety hor i fotoexpedice plánuju a organizuju sám. Pro sebe, pro své kamarády i pro mé klienty. Naučil jsem se, že co je pro jiné obtížné až nemožné, bývá často jednoduché až snadné. Jen je třeba pro věc něco udělat, nastudovat dostupné informace, jít proti proudu a udělat to, čeho se druzí bojí. Níže uvedený program fotoexpedice jsem dlouho sestavoval a pilovat tak, aby byl co možná nejzajímavější.

Mám mnoho let zkušeností z fotografování krajiny a roky vedu workshopy v Toskánsku i Moravském Toskánsku. Navíc, dlouhá léta jsem školil a přednášel. Sice to bylo v jiném oboru než fotografování, ale díky těmto zkušenostem mohu říci, že umím věci vysvětlit a naučit.

S Dušanem se známe dlouhé roky. Je to velice šikovný fotograf a zkušený cestovatel, ale především pohodový člověk, na kterého je v každé situaci spolehnutí. Žádné potíže ho nerozhází, s klidnou hlavou hledá řešení a vždy ho najde. Na cestování jsou právě tyto vlastnosti k nezaplacení.

Termín

3. - 14. března 2020

Program (11 dní/10 nocí)

1. den: Odlet z Evropy (Praha nebo Berlín). Přílet Marrákeš, Maroko. Noc v Marrákeši.

2. den: Cesta přes Vysoký Atlas na jih do pouštní oblasti.
Atlas - pohoří severozápadní Afriky jehož nejvyšší vrcholky se nacházejí v západním Maroku.
Tizi n´Tichka - vysokohorské sedlo v nadmořské výšce 2.260 m.
Tinerhir - okouzlující a mimořádně rozsáhlá oáza v jižním Maroku, ve které budeme nocovat.

3. den: Todra a přesun do oblasti Erg Chebbi.
Todra - dechberoucí soutěska serverně od Tinerhiru, jejíž strmé stěny jsou rájem horolezců.
Merzouga - oáza a výchozí bod pro objevování písečné pouště Erg Chebbi.

4. den: Fotografování a objevování oblasti Erg Chebbi.
Erg Chebbi - proslulá a dosti navštěvovaná oblast s písečnými dunami v jihovýchodním Maroku.

5. den: Cesta jižním Marokem do pouštní oblasti Erg Šigaga.
M'Hamind - malá oáza v provincii Zagora, výchozí bod pro výpravy do oblasti táhlých písečných dun.

6. den: Fotografování a objevování oblasti Erg Šigaga.
Erg Šigaga - největší a díky své nedostupnosti téměř nedotčená pouštní oblast v jižním Maroku.

7. den: Cesta přes pohoří Antiatlas do Warzazátu.
Warzazát - francouzsky Ouarzazate, je unikátní berberské město a centrum stejnojmenné provincie na jih od Vysokého Altasu.

8. den: Fotografování v oblasti Warzazátu.
Ksar Ait Ben Haddou - jedinečně zachovalá pevnost zapsaná od roku 1987 na seznamu světového kulturní dědictví UNESCO.
Filmová studia Atlas - studia, ve kterých natáčeli filmy a seriály jako je Asterix & Obelix, Gladiátor nebo populární Hra o trůny.
Warzazátská solární elektrárna - pouhých 10 km od města se nachází největší sluneční elektrárna na světě, jejíž koncentrační věž dokáže přezářit i slunce.

9. den: Cesta přes Vysoký Atlas do Marrákeše.
Tizi n‘Test - vysokohorské sedlo v nadmořské výšce 2.100 m s táhlým sestupem do Marrákeše a překrásnými výhledy do údolí i na nejvyšší horu Maroka Džabal Troubkal.

10. den: Pobyt v královském městě Marrákeši.
Medina - staré město založené v roce 1070 a zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.
Mešita Koutubíja - 77 m vysoká mešita je největší mešitou v Marrákeši.
Palác El Badi - známý také jako Palác zázraků.

11. den: Ranní Marrákeš a odlet do Evropy.

Ksar Ait Ben Haddou

Průvodci a lektoři

Emil Čelustka, fotogalerie
Dušan Štraus, fotogalerie

Cena

36.000 Kč

Cena obsahuje
– místní dopravu po celou dobu putování v zapůjčených autech kategorie offroad
– návštevy oblastí dle programu
– ubytování hotelech a penzionech se snídaní
– lektora fotografování
– technický doprovod po celou dobu programu
– zákonné pojištění CK proti úpadku

Cena neobsahuje
– zpáteční letenku z Evropy do Marrákeše
– vstupné do památek, historických komplexů, studií Atlas
– kompletní cestovní pojištění
– stravu kromě snídaně
– výlet do pouště na velbloudech

Doprava

První částí cesty je let z Evropy do Marrákeše. Najít letenku je dnes snadné. Z Prahy létá pravidelná přímá linka, zajímavé ceny nabízí pravidelná linka společnosti easyJet z Berlína. Ale možná se rozhodnete pro let z Vídně. Tuto volbu ponecháváme na vás. Orientační cena zpáteční letenky z Prahy je 8.000 Kč, z Berlína 4.500 Kč.

Cestovat po Maroku budeme ve vypůjčených velkých vozech offroad. Pro přiblížení i pohyb v poušti je terénní vůz naprosto nezbytný.

Ubytování

Během našeho pobytu budeme spát na 6 různých místech v Maroku, v městech a oázách, maximálně dvě noci ve stejném ubytování. S ohledem na rozdílnost prostředí nelze zaručit stejnou úroveň ubytování ve všech navštívených místech. Proto jsou v popisu uvedeny hotely i penziony, i když právě tento pojem pro ubytování místní lidé nepoužívají.

Stravování

Snídat budeme společně většinou po ranním focení. Snídaně je v ceně. Obědy a večeře na vlastní náklady v místních restauracích společně či v rámci volného programu individuálně. Vše záleží na místních možnostech a domluvě skupiny.

Během našeho putování budeme zastavovat i u místních obchodů, ve kterých si budete moci koupit něco drobného k zakousnutí během dne a především balenou vodu.

Doporučená výbava

- zrcadlovka nebo bezzrcadlovka s výměnnými objektivy, možno i bezzrcadlovka s dostatečně velkým zoomem
- objektivy prakticky jakéhokoli rozsahu, využijeme jak širokoúhlá tak dlouhá skla
- stativ a kabelová spoušť (může nahradit IR nebo rádiová spoušť)
- doporučujeme přechodové ND filtry
- teplé oblečení do hor a rána na poušti, počítejte s tím, že může mrznout

Pokud máte tu možnost, doporučujeme si sebou vzít 2 těla a používat je každé s jiným objektivem. Pouštní prostředí je velmi prašné a každá výměna objektivu znamená, že se do fotoaparátu dostane nějaké to zrnko písku a prach.
Poušť Maroko

Registrace

Fotoexpedici Maroko 2020 pořádá cestovní kancelář Blue Banana Travel. Její pracovníci vám rádi odpoví na vaše případné dotazy. Pište na info@bluebannanatravel.cz, volejte na 606 044 704.

Více informací a registrace zde.
Copyright © 2004 - 2020 Emil Čelustka